Невеличке містечко Браїлів, що в Жмеринському районі на Вінничині, здавна славиться красою природи, неабияким рівнем духовності та визначними людьми, які так чи інакше прислужились у розбудові міста. Сьогодні Браїлівська святиня є Санктуарієм Ісуса Назарянського.
Вперше Браїлів письмово згадується в 1440 році, саме тоді в межиріччі Рову і Браги був збудований замок і засновано містечко. Хоча, за свідченнями археологів, поселення тут існувало й задовго перед тим. За часів Речі Посполитої у 1604 році тут уже постала дерев’яна римо-католицька святиня.
Знаменною подією для міста та цілого Поділля стало те, що в 1744 році отці-тринітарії привезли з Мадрида у Браїлів дерев’яну фігуру Ісуса Назарянського, яку освятив у Римі Папа Клемент XII. Новий кляштор, що будували для фігури Ісуса Браїлівського, стає місцем паломництва ще до завершення його будівництва.
В розбудові Браїлова велику роль зіграв рід Потоцьких, які тривалий час володіли містом. 1740 року Франциск Потоцький, отримавши місто у спадок, заходився опікуватися духовністю браїлівчан і заклав будівництво нового великого тринітарського кляштора у 1767 році, а також забезпечив утримання тринадцятьом монахам. Щоправда, йому не вдалося завершити цю справу – будівництво закінчував його син, Станіслав Потоцький у 1778 році. Новий костел у стилі бароко був освячений 1783-го на честь Святої Трійці.
Костел є тринефною базилікою. Декор його фасадів – відносно скромний. В оформленні головного фасаду застосовано великий іонічний ордер, бічні фасади розчленовані пілястрами тосканського ордеру. На вході в костел височіє двох’ярусна барочна дзвіниця, яка більше нагадує палацову башту. У другому ярусі дзвіниці був зображений герб Потоцьких «Пилява» – семикутний хрест під короною. За переказами, дзвони тут лунали по-особливому завдяки овальним отворам на перекриттях склепінь. Монастирські келії примикають безпосередньо до пресвітерію костелу. Цегляні, двоповерхові, у плані вони мають вигляд букви «Н», один із кінців якої замикається торцем костелу. Келії мають внутрішнє квадратне подвір’я.
Інтер’єр храму прикрашають високий бароковий вівтар, пілястри коринфського ордера, вишукані фронтони у вівтарній частині, багата ліпнина. Але більше костел славився темперними розписами, що покриває склепіння й стіни. Їх зробив у 1787 році віденський художник-чернець Йозеф Прехтль, автор ікони в кафедральному костьолі у Кам’янці-Подільському, розписів та 16 ікон у костьолі в Берестечку, ікони в костьолі Станіслава (тепер Івано-Франківськ) тощо. Сюжетні та декоративно-орнаментальні мотиви були виконані у стилі рококо. Щоб подивитися на стінопис, до храму в 1787 р. навідався поціновувач творчості художника — польський король Станіслав Август Понятовський.
Після придушення польського повстання 1830-1832 років, царський уряд скасував багато католицьких сакральних споруд, серед них був і монастир отців-тринітаріїв. Російська влада перетворила колишній монастир тринітаріїв на православний монастир, поселивши тут черниць із Вінниці. Були перебудовані й монастирські споруди. Для підкреслення приналежності обителі до московського православ’я дзвіницю прикрасили відповідним куполом, а над двосхилим дахом костелу звели фальшивий восьмерик із шатровим куполом. В огорожі монастиря влаштували однопрогонові цегляні ворота в стилі московського бароко із службовими приміщеннями з боків.
Парафіяни, позбавлені костелу, збиралися на цвинтарі у каплиці, збудованій в 1825 році за кошти власника містечка Петра Юркевського на місці старої дерев’яної. Лише в 1850 році вірні отримали дозвіл на будівництво нового храму. Хоча влада чинила різні перешкоди в будові, та за сприянням видатного композитора Петра Ілліча Чайковського, храм було закінчено 1879 році. Його спорудили на місці, де раніше стояв Браїлівський замок. Цей надзвичайно великий навіть за сучасними мірками храм і сьогодні є найвищою спорудою Браїлова. Архітектура його – досить незвичайна, як для костелу. Фасади храму пофарбовано рожевим і білим кольорами, декорування – під ампір. Із боків розташовані великі вікна у візантійському стилі. Костел має майже плаский дах. Його непомірно висока вежа-дзвіниця замість пірамідального має круглий купол. Сама ж вежа робить костел більше схожим на ратушу, аніж на храм.
Фігуру Ісуса Назарянського Браїлівського в тому ж році перенесли в новий храм, де продовжувались чудесні зцілення. Новина про чудотворну фігуру Ісуса Браїлівського поширювалась між католиками в Україні та за її межами. До Ісуса Браїлівського прибували десятки тисяч паломників в рік з усіх усюд…
29 червня 1911року єпископ Лонгін Жарновецький освятив храм під покровом Святої Трійці.
Сьомаки. Потоки. Демидівка. Біликівці. Дубова. Красне. Курилівці. Почапинці. Новоселиця. Лисогірка. Зоринці. Петрані. Людавка. Лисянка. Пултівці
Браїлів
Каплиця на цвинтарі
Ср: 15:00
Нд: 9:00; 11:00; 18:00 / 17:00 (зимовий час)
Пн: 18:00 / 17:00 (зимовий час)
Вт: 9:00
Ср: 15:00 (в каплиці на цвинтарі)
Чт:9:00
Пт: 18:00 / 17:00 (зимовий час)
Сб:9:00; 18:00 / 17:00 (зимовий час)