Святих Апостолів Петра і Павла

Деканат:

Tarnoruda_edited.jpg

Розпорядок богослужінь:

Нд:

Пн:

Вт:

Ср:

Чт:

Пт:

Сб:

Свята:

Контакти:

Кам'янець-Подільський

вул.Татарська 20

Кам'янець-Подільський р-н

Область

Хмельницька

тел:
(249) 91494

Короткий історичний нарис:

Латинське єпископство і дієцезію, на прохання польського короля Людвіка Венгерського, заснував в місті папа Ґжеґож ХІ в 1375 році.

 

            В 1428-1430 рр. побудовано корпус первинного каф. костьола з вівтарем на тому місці, де зараз знаходиться головний вхід і хор. Каплицю Ормянської Матері Божої і каплицю Пресвятого Таїнства збудовано в 1547-1563 рр. зусиллями єпископа Леонарда Слоньчевського. У підземеллі Каплиці Пресвятого Таїнства спочивають порохи єпископів. Каплицю Непорочного Зачаття ПДМ збудовано після пожежі в 1616 році. В зв'язку з тією відбудовою і розбудовою грунтовно змінено дах, а при цьому – зовнішній вигляд костьола з готичного на ренесанський згідно проекту Яна де Вітте. Каплиця має вигляд барокко, а стіни вкриті копіями образів італійських художників XVI століття (кистю італійця Рампєго). В часи єпископа Михайла Дзялинського, в 1646-1648 рр.,  добудовано сьогоднішній пресвітерій, змінюючи тим самим внутрішній устрій храму.

 

            В 1672-1699 рр. місто було під турецькою неволею, а  кафедральний костьол був замінений на мусульманську мечеть. Біля входу турки побудували мінарет. Після турецької неволі єпископ Миколай Дембовський встановив на мінареті статую Божої Матері. Указом царя Олександра ІІ з 5.06.1866 р.  скасовано Кам'янецьку дієцезію і приєднано до Луцько-Житомирської. Кафедральний костьол замінено на парафіяльний, а єпископа Фіялковського примушено до виїзду з міста. Папа Бенедикт ХV в 1918 році повернув Кам'янецьку дієцезію, а її єпископом призначив пробоща катедри кс. Петра Маньковського. В 1935 році було закрито кафедральний собор і замінено на музей історії релігії й атеїзму. Під час війни собор служив віруючим, а після війни знову замінено його на музей. 29.06.1990 р., завдяки тривалим зусиллям парафіян, державна влада передала кафедральний костьол римсько-католицькій парафії. 16.01.1991 р. Папа Ян Павло ІІ призначив кс. Яна Ольшанського єпископом Кам'янець-Подільської дієцезії. Після повернення кафедрального собору, зусиллями єпископа Яна Ольшанського та під опікою кс. Романа Твароґа, розпочато ремонт. Дах перекритий мідною бляхою і змінені знищені елементи дерев'яної конструкції. Зроблено внутрішній ремонт. На бічній вежі в 1993 році встановлені нові дзвони.

 

*3000

 

 Будинок єпископа: В 1991 році влада передала в користування будинок, який, будучи історично власністю кам'янецьких єпископів, в часи переслідувань використовувався як приміщення фабрики алюміневих виробів, а пізніше там містився районний відділ освіти.

Територія парафії охоплює:

вулиці: Довга (західна частина). проспект Грушевського (на схід від перетинаючої вул. Драй Хмари до вул. Пушкіна). Гагаріна (на схід від перетинаючої вул. Драй Хмари до перетинаючої вул. Пушкінська). Лесі Українки (на схід від перетинаючої вул. Драй Хмари до перетинаючої вул. Пушкінська). Огієнка (на схід від перетинаючої вул. Драй Хмари до перетинаючої вул. Пушкінська). Подільський Ринок (на схід до Троїцького майдану). Привокзальна (на схід від перетинаючої вул. Драй Хмари до перетинаючої вул. Пушкінська). Шевченка (на схід від перетинаючої вул. Драй Хмари до перетинаючої вул. Пушкінська). Суворова ( на схід від вул. Онуфріївської до перетинаючої вул. Пушкінська). Польський ринок (східна частина). Вутіша. Галицького. Горького. Драгоманова. Драй Хмари. Зарванська. Зіньковська. Збарського. Гунська. Князів Куріатовичів. пр. Київський. Крипенка. Онуфріївська. Першотавнева. Пушкінська. Руська. Соборна. Спартака. Татарська. Троїцька. Уральська. Босигіна. Герцена. Троїцький Майдан_ села: Жовтневе. Кам’янка. Оленівка. Слобідка Кульчиївецька. Кульчиївці. Княжпіль. Фурманівка. Станіславівка. Врублівці. Яруга. Баговиця. Тарасівка. Абрикосівка. Боришківці. Калиня. Корчівка. Супруньківці. Тернавка. Пожарниця. Дерев’яни. Привітне. Бровари. Гуцули. Велика Слобідка