Святих Апостолів Петра і Павла
Деканат:

Розпорядок богослужінь:
Нд:
Пн:
Вт:
Ср:
Чт:
Пт:
Сб:
Свята:
Контакти:
Кам'янець-Подільський
вул.Татарська 20
Кам'янець-Подільський р-н
Область
Хмельницька
тел:
(249) 91494
Короткий історичний нарис:
Латинське єпископство і дієцезію, на прохання польського короля Людвіка Венгерського, заснував в місті папа Ґжеґож ХІ в 1375 році.
В 1428-1430 рр. побудовано корпус первинного каф. костьола з вівтарем на тому місці, де зараз знаходиться головний вхід і хор. Каплицю Ормянської Матері Божої і каплицю Пресвятого Таїнства збудовано в 1547-1563 рр. зусиллями єпископа Леонарда Слоньчевського. У підземеллі Каплиці Пресвятого Таїнства спочивають порохи єпископів. Каплицю Непорочного Зачаття ПДМ збудовано після пожежі в 1616 році. В зв'язку з тією відбудовою і розбудовою грунтовно змінено дах, а при цьому – зовнішній вигляд костьола з готичного на ренесанський згідно проекту Яна де Вітте. Каплиця має вигляд барокко, а стіни вкриті копіями образів італійських художників XVI століття (кистю італійця Рампєго). В часи єпископа Михайла Дзялинського, в 1646-1648 рр., добудовано сьогоднішній пресвітерій, змінюючи тим самим внутрішній устрій храму.
В 1672-1699 рр. місто було під турецькою неволею, а кафедральний костьол був замінений на мусульманську мечеть. Біля входу турки побудували мінарет. Після турецької неволі єпископ Миколай Дембовський встановив на мінареті статую Божої Матері. Указом царя Олександра ІІ з 5.06.1866 р. скасовано Кам'янецьку дієцезію і приєднано до Луцько-Житомирської. Кафедральний костьол замінено на парафіяльний, а єпископа Фіялковського примушено до виїзду з міста. Папа Бенедикт ХV в 1918 році повернув Кам'янецьку дієцезію, а її єпископом призначив пробоща катедри кс. Петра Маньковського. В 1935 році було закрито кафедральний собор і замінено на музей історії релігії й атеїзму. Під час війни собор служив віруючим, а після війни знову замінено його на музей. 29.06.1990 р., завдяки тривалим зусиллям парафіян, державна влада передала кафедральний костьол римсько-католицькій парафії. 16.01.1991 р. Папа Ян Павло ІІ призначив кс. Яна Ольшанського єпископом Кам'янець-Подільської дієцезії. Після повернення кафедрального собору, зусиллями єпископа Яна Ольшанського та під опікою кс. Романа Твароґа, розпочато ремонт. Дах перекритий мідною бляхою і змінені знищені елементи дерев'яної конструкції. Зроблено внутрішній ремонт. На бічній вежі в 1993 році встановлені нові дзвони.
*3000
Будинок єпископа: В 1991 році влада передала в користування будинок, який, будучи історично власністю кам'янецьких єпископів, в часи переслідувань використовувався як приміщення фабрики алюміневих виробів, а пізніше там містився районний відділ освіти.