Вельмишановні священники!

У загальному вступі до Обряду Поховання наголошується на гідному звершенні обряду християнського похорону, а дотримуючись найбільш відповідної з трьох форм поховання, потрібно враховувати місцеві звичаї та різноманітні локальні ситуації (пор. н. 4). Перша форма поховання передбачає: стояння в домі померлого, у храмі та біля місця поховання; друга, лише стояння у цвинтарній каплиці та біля місця поховання; і третя у домі покійного. Ці три форми є досить розповсюдженими як в цілій країні, так і в нашій дієцезії.

Я натомість хочу звернути вашу увагу на деякі елементи з першої і другої форми поховання, а саме: на процесію до храму чи до цвинтарної каплиці та на стояння на цвинтарі. У вступі до Обряду Поховання говориться про певні труднощі «Але у великих містах ці процесії рідко практикуються або з різних причин здаються мало доречними. Трапляється також, що через нестачу духовних осіб або через велику віддаленість храму від кладовища, священники не мають змоги зробити стояння в домі померлого та на цвинтарі. З огляду на це треба заохочувати вірних, щоб вони, в разі відсутності священника чи диякона, самі відмовили належні молитви та псалми. Якщо ж це не можливо, то стояння у домі померлого та на цвинтарі пропускаються». (пор. н. 5) На теперішній час, в Кам’янець-Подільській Дієцезії немає нестачі священників. Існує правдоподібно фізична або економічна незручність парафіянам добратися до храму з похоронним кортежом чи для священника дістатись до віддаленого цвинтарю. З цього приводу, звертаюсь передусім до настоятелів, оскільки їм належить розпізнати, приготувати і провести обряди поховання, враховувати різні обставини та вислухавши побажання родини померлого та спільноти вірних (пор. н. 23), по можливості не виключати процесію до храму чи на цвинтар, та стояння біля могили покійника. У випадку неспроможності священнику взяти участь у процесії, прошу принаймні бути присутнім під час поховання на цвинтарі.

Зі своєї сторони звертаюсь до вас не ігнорувати ці традиції, у іншому випадку вас мусіли б замінити диякон, семінарист чи відповідно приготовлені парафіяни, щоб процесія чи обряд, який відбувається біля могили покійного, були проведені згідно з літургійною традицією (пор. н. 24 в), а родичам і близьким померлого була надана щира розрада і підтримка християнської спільноти (пор. н. 25 в).
Натомість обмеження, котрі діяли під час пандемії більше не зобов’язують нас утримуватись від провадження похоронного кортежу до храму і відправляти Євхаристію при труні покійника, тому там, де є така традиція її належить надалі підтримувати, а там, де немає належить по можливості впровадити.

з пастирським благословінням

Єп. Леон Дубравський